Pack of 2 Replacement Water Filters for the PowerFlo Water Jug Filtration System

$43.98

Purify up to 500 gallons with this pack of 2 replacement water filters for the PowerFlo Water Jug Filtration System. Fits any jug with a 1.75″ to 2″ mouth opening. 

Utilizing the Journey™ Filter, these water filter replacements reduce lead, arsenic, mercury, fluoride, zinc and other harmful toxins from your tap water resulting in great tasting, safe purified water for drinking, cooking and washing. Additionally these replacement filters remove 99.9999% Bacteria, 99.99% Protozoan and 99.99% of Viruses.

Each water filter replacement will purify up to 250 gallons of water. So fill your 5 gallon jug up to 50 times from the convenience of your own tap – then replace the filter and go again! You’ll eliminate those bothersome trips to the water refill station or costly in-home water delivery fees and end up with great tasting, purified water! 

Description

About the 5 Gallon Jug Water Filter Replacements

Purify up to 500 gallons with this pack of 2 replacement water filters for the PowerFlo Water Jug Filtration System. Fits any jug with a 1.75″ to 2″ mouth opening. 

BEST PURIFIED DRINKING WATER. Utilizing the Journey™ Filter, these water filter replacements reduce lead, arsenic, mercury, zinc, fluoride, and other harmful toxins from your tap water resulting in great tasting, safe purified water for drinking, cooking, and washing. Additionally, these replacement filters remove 99.9999% Bacteria, 99.99% Protozoan, and 99.99% of Viruses.

HOW MANY GALLONS WILL EACH FILTER PURIFY? Each water filter replacement will purify up to 250 gallons of water. So fill your 5 gallon jug up to 50 times from the convenience of your own tap – then replace the filter and go again! You’ll eliminate those bothersome trips to the water refill station, and you can’t put a price on convenience, as well as save a lot of money. 

PAY PENNIES PER GALLON. Replacement filters cost as little as $19.99 each for a set of 4 filters. If you only purchase one replacement filter it’s $24.99, but we’re talking about saving money – so let’s see how low we can go. Taking 19.99 divided by 250 = .08 per gallon. Eight cents per gallon for great tasting, purified drinking water you can access from your own tap.

Share your thoughts!

Let us know what you think...

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

What others are saying

There are no contributions yet.

×

Login